Kaliteli Sohbet Etme Becerisi

Kaliteli Sohbet Etme Becerisi

admin     31-12-18     Blog     Kaliteli Sohbet Etme Becerisi     1955 Defa Okundu

Sohbet Etme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Merhabalar , bu yazımız da sizlere Kaliteli Sohbet etmenin incelikleri hakkında elimizden geldiğince dilimiz döndüğünce bir anlatım yapmaya çalışacağız.

Diğer insanlarla sohbet etmek sizler için kolay mıdır ? Genel kanı o dur ki bir çoğumuzda , birileri ile sohbet etmek söz konusu olduğunda çekimserlik oluşmakta , hele ki bu sohbet edilecek şahıslar tanımadığınız insanlar olduğunda daha bir tereddüt hali bürür genellikle. Çekingenlik olgusunun bunda payı büyük olsa gerek , akla gelen ilk sorular ” Ne hakkında sohbet etmeliyim ” , ” Sohbet ‘i hangi konudan başlatmalıyım ” , ” Kaliteli Sohbet edebildiğim hissini karşı tarafa nasıl verebilirim ” bunlar olabiliyor. Aynı zamanda dışa dönük , daha sosyal ve konuşma becerisi ile kelime haznesi geniş şahısların da karşılarında ki tutuk kişileri konuşturmak ta zorluk çektiği de görülmektedir.

Kaliteli Sohbet 

Sohbet etmeye kendi haneniz den başlayınız ;

Evinizde ( hanenizde ) aile bireyleri ve akrabalarınız ile iletişim ve diyaloğunuzu sıkı ve kuvvetli tutarak hem evinizin huzurunu diri tutar hemde kaliteli sohbet etme sanatının ilk adımını atmış olursunuz. Şöyle ki sohbet etmenin temel unsurlarından biri karşımızda muhabbet ettiğimiz kişiye karşı olan ilgimiz , sevgimiz , yakınlığımız yada yakın olmak istememizle alakalıdır .

Aile bireylerimiz bu kavramların hepsini yakalayabileceğimiz daha kolay ve rahat sohbet edebileceğimiz kişilerdir. Hem sohbet konusu bulmada hem de sohbet ettiklerinde candan bir şekilde dinlemede hiç sorun yaşamayacağımız aile bireylerimiz ile muhabbet ederken daha güncel , sosyal , siyasi ve magazinsel konuları seçerek sohbet kalitesini arttırabiliriz.

Tanımadığımız Kişilerle Sohbet

Yeni arkadaşlıklar

Tanımadığımız şahıslar ile muhabbet kurmak adına başlayan sohbetler herkes adına iç açıcı geçmeyebilir, hatta sorun bile olabilir. Zira tanımadığınız insanlarla bulunduğunuz ortam da zorunlu olarak muhabbet etmek zorunda bile kalabilirsiniz .

Bu şartlar da bile bu konuşmayı kendinize eziyet olmak yerine daha kaliteli ve çekilebilir bir sohbete dönüştürmek kısmi olarak bizim elimizdedir. Karşınızdakinin düşüncelerini bölmeden gerçekten dikkatli bir dinleyici olarak , hem kurduğunuz tanışa sohbetinde karşınızdaki kişiye saygı duyduğunuzu hissettirir hemde aynı saygıyı beklediğinizi istemsizce ifade etmiş ve diyalog kurdunuz şahısa bu ön seziyi verebilirsiniz.

Dikkatle gözlemlerseniz, insanların aklından geçenleri siz de fark edebilirsiniz. Kişi mutlu mu yoksa üzgün mü görünüyor? Yaşlı, belki de hasta biri mi? Evde çocuklar olduğuna ilişkin belirtiler var mı? Maddi durumu iyi mi, yoksa geçim mücadelesi içinde mi görünüyor? Evinin dekorasyonu ya da kendisinin üzerindeki takılar dinsel inancı hakkında bir fikir veriyor mu? Karşılaştığınızda ilk sözlerinizi bunları hesaba katarak söylerseniz kişi sizi kendisiyle ortak ilgi alanları olan biri olarak görebilir.

Sohbet Nasıl Sürdürülür?

Sohbeti sürdürebilmek için, karşınızdaki kişinin düşüncelerine ilgi duyun. Eğer istiyorsa, kendini ifade etmeye teşvik edin. Buna iyi seçilmiş sorular yardımcı olabilir. En iyisi bakış açısını ortaya koyan sorulardır, çünkü onlar genellikle ‘evet’ ya da ‘hayır’dan daha geniş bir yanıt gerektirirler. Örneğin, yöre insanlarını ilgilendiren bir sorundan söz ettikten sonra şöyle sorabilirsiniz: “Size göre, bu duruma yol açan nedir?” ya da “Sizce çözüm nedir?”

Soru sorduktan sonra karşınızdakinin yanıtını dikkatle dinleyin. Samimi ilginizi belirtecek bir söz söyleyin, başınızı sallayın ya da bir jest yapın. Sözünü kesmeyin. Söylenenler üzerinde önyargısız düşünün. “İşitmekte çabuk, söylemekte ağır” olun.

SOHBET BAŞLATMA YÖNTEMLERİ

 • Yöresel âdetlere uyun
 • İçten bir övgüde bulunun
 • Karşılıklı ilgi duyulan bir noktadan söz edin
 • Bakış açısını ortaya koyan bir soru sorun
 • Çocukluk ve Gençlik konuları
 • Hayatın gidişatında yaşananlar ve beklentiler

SOHBETİ SÜRDÜRMEYE YARDIM EDEN NİTELİKLER

 • Neşeli bir tutum
 • Sıcaklık ve içtenlik
 • Uygun kişisel ilgi
 • Mutlak samimiyet
Sayfamıza puan verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Sohbet Konuları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

The following two tabs change content below.

Latest posts by admin (see all)

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (8 Yorum)

  Becerebildim sanirim 🙂

  Evet yorumumu gordum yeppaa 🙂 alisinca sanki hep yorum yapicam ellerine emegine saglik excalubur 😉

  Evet. Nazem sende aramiza hg :* ne diyoruz efendim herkes sohbet edebilir ama herkes kaliteli sohbeti bulamaz. Kaliteli sohbetin tek adresi olma yolunda ilerleyen https://www.hepsohbet.net sohbet sunucumuza hepinizi bekleriz :)) Çıkıp çıkıp geliniz :))

  SimGe mmm aynen oyle canimm sohbet etmek var etmek var yani 2dk sonra sohbet durduktan sonra onemi yok onemli olan sohbeti kaliteli bir sekilde surdurmek 🙂 burda sadece hepsohbet.net te olabiliyor gelin hep beraber sohbetimiz edelim 😉

  ExCaLuBuR

  Tşkler Arkadaşlar , Sizlerinde emeklerine sağlık ilginize tşk ederiz.

  Rica ederiz:))

  Reci ederiz ex ne demek 🙂

  Yazilim ve anlatim harika. Emegi gecene basarilar dilerim.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?Cinsel Sohbet - Popüler Cinsellik Odalarımız.

Canlı Sohbet - Cd Sohbet - Cinsel Sohbet -

Senle Hep Sohbet Edelim mi? :)

Tüm Hakları Saklıdır. 2018-2019 / Hepsohbet.net

iletişim - Kurallar - Hakkımızda - Forum - Blog - Sitemap -